دو نکته درباره «نظرسنجی مجله تجربه»

یادداشتی از مژده الفت درباره‌ی نظرسنجی پایان سال مجله‌ی تجربه به همراه پاسخ مهدی یزدانی خرم سردبیر تجربه به او.

مژده الفت

اسفندست، مجله تجربه را از دکه روزنامه‌فروشی می‌خرم. ورق می‌زنم، نظرسنجی و انتخاب‌هایی در حوزه کتاب و فیلم. موسیقی و...
ابتدای همه بخش‌هایی که به کتاب‌ها مربوط است، داخل کادر قرمزی نوشته شده: «کتاب‌هایی که بین بهمن ۹۳ تا بهمن ۹۴ منتشر شده‌اند.»
نکته اول: آیا انتخاب این محدوده زمانی کار عادلانه و درستی است؟ اگر پروسه زمانی ارسال سوال برای منتقدان، جمع‌بندی نظرات، روند چاپ مجله و... را در نظر بگیریم آیا کتاب‌هایی که بهمن یا حتی دی ماه چاپ شده‌اند باید در این لیست قرار بگیرند؟ (حتی اگر در نتیجه نظرسنجی تاثیری هم نداشته باشد) آیا انتخاب محدوده زمانی دیگری منطقی‌تر نیست؟ (مثلا شهریور ۹۳ تا شهریور ۹۵ به عنوان نیمه سال)
نکته دوم: در بخش مربوط به داستان کوتاه (در بخش‌های دیگر لیستی ثبت نشده) لیستی از کتاب‌ها بر مبنای اسامی ناشران چاپ شده با عنوان «فهرست مجموعه داستان‌های ایرانی منتشرشده در سال ۱۳۹۴» این لیست شامل ۲۴ کتاب است. کمی عجیب به نظر می‌رسد. فقط ۲۴ عنوان کتاب؟!... فکر می‌کنم یعنی نگاه، روزنه و... هر کدام فقط یک مجموعه داستان چاپ کرده‌اند؟ نمی‌دانم. باز فکر می‌کنم یعنی ثالث در سال ۹۴ فقط مجموعه داستان مرا چاپ کرده؟! نه! یادم هست همزمان با چاپ کتاب خودم «فرشته از تهران» چند کتاب دیگر هم چاپ شده بود، همه بهمن ماه (مردن به روایت مرداد: مرجان صادقی/ زرد کادمیوم: مرسده کسروی/ راز خانه شکیب: ابراهیم مهدی‌زاده) فکر می‌کنم احتمالا عنوان فهرست اشتباه است، شاید این لیست از بین کل مجموعه داستان‌های سال ۹۴ انتخاب شده و در واقع لیست ثانویه است، نه اولیه،... اما در متن نیز جمله‌ای هست «در این سال ۲۴ مجموعه داستان کوتاه وارد بازار کتاب شد و می‌توان گفت که به‌طور متوسط هر ماه ۲ مجموعه داستان منتشر شده است.»... آیا من اشتباه می‌کنم؟ بعید می‌دانم.
خلاصه کلام: شکی نیست این اقدام مجله تجربه، مثل تمام تلاش‌های دیگری که در جهت معرفی و پیشنهاد کتاب صورت می‌گیرند، قابل تقدیر است. تشویق خوانندگان مجله به خواندن کتاب‌های منتشرشده کاری است بس پسندیده، اما ای‌کاش این‌کار با دقت بیشتر، با بررسی تمامی جوانب و هم‌چنین با ارائه دقیق اطلاعات انجام شود تا حقی از ناشر و نویسنده ضایع نگردد.

پاسخ مهدی یزدانی خرم سردبیر تجربه:

سلام خانم مژده الفت
سال نویتان پیشاپیش مبارک
من مطلبتان را در سایت دوشنبه خواندم و از شما ممنونم که به نشریه‌ی ما محبت و توجه دارید. اما ذکر دو نکته برای روشن شدن و رفع سوءتفاهم اساسی ست
اول اینکه جدولی که شما مشاهده کردید نظرِ نویسنده‌ی گزارش بخش مجموعه خانم نیلوفر انسان درباره‌ی کتاب‌هایی بود که خودشان به عنوان نمونه آورده‌اند و هیچ دخلی به نطر سنجی و داوری ما ندارد. اگر گزارش را مطالعه کنید می‌بینید که جدول مربوط به مطلب است و در هیچ کدام از دیگر بخش‌ها نیز جدولی وجود ندارد.
نکته‌ی دوم اینکه من نیز با شما همدل هستم که می‌توان به کیفیت و دقت این داوری افزود ولی هر نشریه و جایزه‌ای قواعد خاص خودش را دارد که ما نیز از این امر مستثنا نیستیم. به هرحال اگر دوستان منتقد دیگر نیز کمی بیشتر کتاب بخوانند!! و شانه از رای دادن آشکار خالی نکنند می‌توان طیف داوران را گسترده‌تر کرد.
و بعد اینکه کتابِ شما در داوری امسال اصلا حضور نداشته و به امید خدا اگر مجله‌ای باشد در سال بعد داوری خواهد شد.
باز هم ممنون و از مطلب دوستانه و مودبانه‌ی شما که باعث دلگرمی می‌شود.
با احترام
و مهر
مهدی یزدانی خُرّم
سردبیر تجربه

برچسب‌ها

دیدگاه‌ها و نظرات