پیشنهاد لینک
لینک‌های پیشنهادی خود را برای ما ارسال نمایید

دوشنبه، سایتی ادبی‌ست که همانطور که دیده‌اید به دنیای ادبیات، اخبار و حواشی آن می‌پردازد. اعضای دوشنبه از زمان آغاز به کار، هرروز، طبق شش قانون ساده اما مهم آن را به‌روز کرده‌اند. چهارچوبی که دوشنبه با آن شکل گرفته، به کار خودش ادامه می‌دهد و جزئیات آن به ترتیب، ذکر می‌شود. 

قبل از گذاشتن پست قوانین زیر را مطالعه کنید:

به‌روز بودن:

تمامی مطالبی که در دوشنبه گذاشته می‌شوند باید تازه و به‌روز باشند؛ یعنی مربوط به بیست‌و‌چهار ساعت گذشته. اگر برحسب اتفاق ناچاریم به مطلبی از یک یا دوروز قبل لینک بدهیم، باید به یاد داشته باشیم که تنها در یک صورت مجاز به این کار هستیم: این‌که مطلب بسیار مهم، جذاب و یا جنجال برانگیز بوده است و نباید از دست دوشنبه در برود.

نوع مطالبی که باید به آن لینک دهید:

+ در دوشنبه هیچ کس اصراری بر تحمیل سلیقهی خود بر دیگری ندارد و همه‌ی اعضا آزاد هستند هر مطلب دندان‌گیر و مهمی که توجه‌شان را جلب کرد برای دیدن مخاطبان در دوشنبه معرفی کنند. اما باید قبول کرد که روزانه سیل ِمطالب ِگوناگون در دنیای مجازی تولید می‌شود که دوشنبه‌ای‌ها وظیفه دارند از لابه لای این همه مهم‌ترین و بهترین و جذاب‌ترین‌هایشان را انتخاب کنند. به عنوان مثال در حوزه‌ی خبر روزانه شاهد اخبار مختلفی در خبرگزاری‌ها هستیم که خبر از چاپ اثر تازه‌ی نویسنده‌ای در آینده نه چندان دور می‌دهند. اگر قرار بر انتخاب این نوع خبر باشد باید روزانه بیش از ده لینک برای آن کنار گذاشت که در حوصله‌ی مخاطب نیست. بنابراین ترجیحا این نوع خبر‌ها کار نشود بهتر است.

+ تا حد ممکن از استفاده‌ی مکرر و پشت سرهم از لینکده‌ی وب‌لاگ یا سایت خاصی خودداری شود.

+ نقد‌های ادبی باید شاخص باشند و ارزش ادبی پایینی نداشته باشند.

+ داستان‌های کوتاه و شعر‌هایی که لینک می‌شود تا حد ممکن از نویسنده‌های شناخته شده باشد. در غیر این صورت ویژگی ممتازی در خودشان داشته باشند.

+ از دوشنبه ترجیحن جهت معرفی یا تبلیغ و‌بلاگ یا سایت شخصی خود یا دوستان خود نباید استفاده کرد. گرچه اغلب دوشنبه‌ای‌ها از اهالی ادبیات هستند و اهل قلم. این مورد اگر صرف معرفی مطلبی در سایت شخصی عضوی از دوشنبه باشد منعی ندارد اما اگر رویه‌ای باشد جهت تبلیغ و اصرار بیش از حد در لینک دادن مرتب به سایت شخصی، نه خوشایند سایر اعضا است نه مخاطبان دوشنبه.

تیر مطالب:

+ تیتر‌ها تا جای ممکن روشن و گویا باشند. ممکن است نویسنده‌ی یک یادداشت، تیتر مورد علاقه‌اش این باشد: «درباره‌ی عموی سبیل کلفت یک ملت!» اما آنچه که مهم است موضوع مطلب است، که خبری‌ست با این مضمون: «رمان دیکتاتور و مشخصات کتاب».

یا مثلن تیر این است: «پاییز سیزدهم». اما آنچه که مهم‌تر است مضمون است و اینکه این پاییز سیزدهم اسم شعری‌ست از فلان شاعر.

+ از آنجایی که دوشنبه سایتی ادبی-خبری است، ساده‌ترین قانونی که در آن رعایت می‌شود گویا بودن تیتر هاست. کاری که روزنامه‌ها می‌کنند: با خود تیتر یا «سو-تیتر» بلافاصله موضوعی که در کل مطلب راجع به آن صحبت می‌شود را مشخص می‌کنند. پس اگر می‌نویسیم: «وقتی کتابمان رد می‌شود»، در کنارش نیز حتمن ذکر کنیم: «یادداشتی از محمود دولت‌آبادی». این یعنی روشن بودن تیتر‌ها، یعنی ساده‌ترین اصولی که هر رسانه‌ی خبری رعایت می‌کند. از دوشنبه گرفته تا روزنامه‌های بزرگ.

+تیترهای اصلی خبرگزاری‌ها و سایت‌های ادبی و هنری معمولن خشک و خبری‌اند. می‌توان برای مشتاق کردن مخاطب به کلیک کردن روی مطلب‌مان از تیتر به‌تر و جذاب‌تری استفاده کرد. مثلن تیتر مرجع خبری ما این است:«گفت‌وگو با مجید قیصری» می‌توان به جای آن از این تیتر استفاده کرد:«مرور بیش از دو دهه داستان‌نویسی‌‌ِ مجید قیصری». این ممکن نیست مگر مطالعه‌ی کامل مطلبی که به آن قرار است لینک بدهیم.

+در صورتی که تیتر مطلب گویای مضمون مطلبی که قرار است لینک شود، نباشد، حتمن باید در توضیح لینک به کلیتی از آن مطلب اشاره شود. مثلن تیتر منبع ما این است: « لوله‌کشی آبِ خامنه به‌ صورت سنتی! » و ما همان را در تیتر منعکس می‌کنیم. اما در توضیح نمای کلی‌ای از محتوای متن مورد اشاره آورده می‌شود: «عناوین عجیب و غریب مقاله‌های پذیرفته شده در یک همایش فرهنگی در شبستر!»

 

نحوه‌ی فرستادن لینک:

این دیگر بسته به ذوق ما گزینش‌ کنندگان مطلب است که در یک مطلب طولانی هم که شده، یا توصیفی از آن لینک به زبانی روشن و نثری محکم از خود بنویسیم یا پاراگراف برجسته‌ای را که گویای کل مطلب هم هست پیدا کنیم و در دوشنبه بگذاریم.

مطالب تکراری:

ممکن است به سرعت درحال به‌روز رسانی دوشنبه باشیم، اما باید همیشه مطالب قبلی‌تر را چک کنیم. ممکن است عضو دیگری‌ همان مطلبی را که ما حالا داریم می‌گذاریم، قبل از ما گذاشته باشد. پس خودمان باید بلافاصله مطلب تکراری‌مان را حذف کنیم.

دسته‌بندی مطالب:

پایین هر پست، امکان انتخاب نوع مطلب وجود دارد. حتمن بعد از گذاشتن هر پست، آن را دسته بندی هم می‌کنیم. لطفن دقت شود که یک شعر، در دسته‌ی «یادداشت» جایی ندارد و یا خبر ِ توقیف یک کتاب، به هیچ وجه در قسمت «داستان کوتاه» قرار نمی‌گیرد. بلکه جای آن در بخش «توقیف کتاب» است. خبر‌ها، گفت‌وگو‌ها، جایزه‌های ادبی، شعر و داستان بخش‌هایشان جدا گانه هستند و نباید که آن‌ها را با هم اشتباه گرفت.

 

+ برای یک‌دست بودن لینک‌ها و مطالبی که اعضا در دوشنبه پست می‌کنند، حضور یک‌نفر به عنوان ویراستار در دوشنبه الزامی‌ست. بنابراین ویراستار ِدوشنبه مختار است از انتشار پست‌هایی که با موارد ذکر شده مطابقت نداشته باشند، جلوگیری کند. همین‌طور در ویرایش عنوان یا توضیح هر پست اختیار کامل دارد مطابق با مرام‌نامه‌ی دوشنبه اصلاحات لازم را صورت دهد.

مطالب بالا ممکن است به ظاهر خشک یا سخت بیایند، اما موارد کوچکی هستند که اگر همه‌ی ما در رعایتشان دقت لازم را به خرج بدهیم سایتی به مراتب بهتر از این‌ها خواهیم داشت. نزدیک چهارسال است که از عمر دوشنبه می‌گذرد و آن چیزی هم که این فضای کوچک مجازی را حفظ کرده، علاقه و پشتکار اعضای آن بوده است و دقت و همکاری‌شان. دوشنبه ورود هر عضو علاقه‌مند و دقیقی را با آغوش باز می‌پذیرد و خوشامد می‌گوید. و شش مورد ذکر شده نیز به عنوان قوانین ساده اما مهم این سایت است که بیان می‌شود. با احترام به این شش قانون کوچک، دست دوستی و همکاری صمیمانه‌ی همدیگر را می‌فشاریم. 

  • *  

  • کد داخل تصویر را در کادر وارد نمایید
    (روشی برای تشخیص کاربران انسانی از ماشین‌های خودکار )